Domain
  • Ankara Mantolama ve ısı yalıtım Firmaları
  • ALTINAY İNŞAAT Ankara da Isı yalıtım Mantolama uzmanı
  • Ankara Dış Cephe Isı Yalıtım Mantolama
  • ALTINAY İNŞAAT Ankarada ısı yalıtım,Mantolama uzmanı firma
  • Ankara da Isı Yalıtım Mantolama Uzmanı Firma
  • ALTINAY İNŞAAT TECRÜBE KALİTE VE GÜVENİN ADRESİ

Isı yalıtımı zorunlu mu ?

 ISI YALITIMI YASAL ZORUNLULUK OLDU

Isı yalıtımı, binaların iç ve dış cephelerinde, sıcak ve soğuğa karşı alınan önlemler bütünü. Isı yalıtımı ile elektrik ve yakıt faturalarında % 50'lik bir azalma söz konusu. Türkiye kullandığı enerjinin neredeyse tamamını ithal etmekte.  Yani enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz.Dolayısı ile ısı yalıtımı ve mantolama ülkemiz ekonomisi için acil bir ihtiyaç.

Yeni Binalarda Isı yalıtımı (Mantolma) mecburi mi ?

Yeni Yapı Denetimi Kanunu ile 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren tüm yeni yapılacak binalara ısı yalıtımı zorunluluğu geliyor.Artık ısı yalıtımı projesi olmayan yeni yapılacak binalar belediyeden ruhsat alamayacak. Yönetmelik ısı yalıtımını ilk etapta yeni binalar için zorunlu kılıyor.

Eski (mevcut) Binalarda Isı yalıtımı (Mantolma) mecburi mi ?

Eski yada mevcut binaların da 2017’ye kadar yalıtım yaptırması gerekiyor,sorunuzun cevabı evet eski binalarda da ısı yalıtımı diğer ifade ile mantolama yaptırılması kanun gereğidir.Kaldıki mantolama yaptıran herkes,neden daha önce yaptırmadığını sorguluyor,zira zorunluluğun ötesinde,gözle görülür bir ekonomik kazanç ve ısı keyfi oluşturuyor.

 ....ayrıntılar aşağıdadır......

DOĞRU ÇÖZÜM İÇİN DOĞRU ADRES 
Ankara Altınay inşaat,Uzman kadro,teknik ekipman,asansör ve asma iskele sistemleri,garanti,markalı ürünler ile Dış cephe,ısı yalıtımı, mantolama işlerinizde en sağlıklı ve ekonomik çözümü sunar.Ankarada ısı yalıtım,mantolama,Dış cephe onarım,çevre düzenlemesi işlerinizde
 Altınay inşaat sizlere bir telefon kadar yakındır.

Altınay inşaat Ankara da ısı yalıtım,Mantolama Bina Onarım,çevre düzenleme konularında uzman kadrosu,tecrübesi,Kaliteli ve Birinci sınıf markalı malzeme kullanımı,Garantili hizmet seçenekleri ile kendisini ispat etmiş,konuda çok güzel bir piyasaya sahip olmuştur.Tüm bu özellikler ile siz müşterilerine hizmet sunmanın gururunu taşımaktayız.Hizmet için varız. 

.

    ALTINAY İNŞAAT Dış cephe ısı yalıtımı ve mantolama   

 

10 SORUDA ISI YALITIMI HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ.

.

Binalarımızda ısı kaçak ve kayıpları bir hayli fazla,buna zamlanacak doğal gaz fiyatları da eklenince ya daha çok üşüyeceğimiz ya da faturaların etkisiyle fazlasıyla terleyeceğimiz ortada… Oysa ısı yalıtımı ile ısıtma ve soğutma giderlerini yarı yarıya azaltmak ve tasarruflu, sağlıklı, konforlu konutlarda yaşamak mümkün.

Peki, nedir ısı yalıtımı? Ne gibi avantajları vardır? Pahalı mıdır, ucuz mudur? Isı yalıtımı yaptırmaya karar verildiğinde nelere dikkat etmek gerekir?...  Eğer bu soruların cevaplarını biliyor ve uyguluyorsanız eviniz mükemmel yalıtımlı demektir. Ya da bundan sonra ev seçerken konuya daha dikkatli yaklaşacağınız için mükemmel bir eve sahip olmak üzeresiniz…

.

 1)      Isı yalıtımı nedir?
.
 

Isı yalıtımı, binaların iç ortam sıcaklıklarını ideal düzeyde tutmak için dış hava şartlarından, kışın soğuktan yazın ise sıcaktan korunarak yapı bileşenleri ve dış ortam arasındaki ısı kaybını azaltmak için yapılan işlemlerdir. Kışın ısınmak yazın da serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltmak amacıyla yapılan ve aynı zamanda binanın ömrünü uzatan önlemler olarak da özetlenebilir.

.

 2)      Binanın nerelerine yapılıyor?
.

Binaların çatı ve duvarlarına, katları ayıran döşemelere, garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvar ve çıkmalara, zemine oturan döşemeler üzerine yapılıyor. Binanın dış cephesini saran ısı yalıtımı uygulamasına ise “mantolama” deniyor.

.

 3)      Ne kadar sürede ve hangi hava şartlarında uygulanıyor?
.

Genel olarak içinde oturulan yapılarda ısı yalıtımı uygulamaları, orta büyüklükteki bir bina için iki ila dört haftalık zaman zarfında tamamlanıyor. Çok yağışlı ve soğuk dönemler dışında her zaman uygulanabiliyor.

.

 4)      Tüketicilere sağladığı yararlar nelerdir?
.
Isı yalıtımı öncelikle ısıtma ve soğutma amacıyla harcanan yakıt ve elektrik masraflarını en az yüzde 50 azaltıyor. Nemden kaynaklanan küf, rutubet, mantar ve kötü koku oluşumunu önlüyor. Sağlıklı ve konforlu yaşam alanları yaratıyor. Binaların taşıyıcı sistemini korozyona karşı koruyor ve depreme karşı güvenliğini artırıyor.
.

 5)     Ülke ekonomisi ve çevreye katkıları nelerdir?
.

Binaların yalıtımlı olması ülke ekonomisine her yıl 7.5 milyar dolar kazandırıyor. Her yıl yeni yapılan 100 bin binanın tamamında ısı yalıtımı yapılması durumunda 300 milyon dolar enerji tasarrufu sağlanabiliyor. Isı yalıtımı, fosil yakıtlardan kaynaklanan sera gazı salımını yüzde 50 azaltarak küresel ısınmayla mücadeleye katkı sağlıyor.

.

 6)      Maliyeti nedir?
.

Binanın projelendirme ve yapım aşamasında uygulandığında ısı yalıtımının maliyeti binanın yapım maliyetinin yüzde 3’ü ila 5’ini geçmiyor. Mevcut binalara sonradan ısı yalıtımı yaptırmanın maliyeti ise yalıtım ürünleri, sıva, son kat boya ve uygulama da dahil olmak üzere metrekarede ortalama yaklaşık 30-40 TL arasında değişiyor. Bu da bir apartmanda daire başına yaklaşık 3 bin ila 4 bin TL anlamına geliyor.

 

Yalıtım kredileri ile örneğin 24 ay vadeyle 4 bin TL yalıtım kredisi alan bir tüketicinin ayda 183 TL geri ödemesi oluyor. Isı yalıtımı yaptırdıktan sonra ayda ortalama 300 TL olan yakıt faturası 150 TL’ye iniyor ve bu sayede elde edilen 150 TL’lik tasarruf kredi borcunu ödemek için kullanılabiliyor. Birkaç yıl içinde kendini amorti eden yalıtım, sonrasında ömür boyu kazandıran kârlı bir yatırıma dönüşüyor.

.

 7)      Isı yalıtımı zorunlu mu?
.

Gerek TS 825 Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği gerekse 5 Aralık’ta yürürlüğe giren Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği gereğince, ısı yalıtımı yasal olarak zorunlu bir uygulama. Artık ısı yalıtımı projesi olmayan yeni yapılacak binalar belediyeden ruhsat alamayacak. Yönetmelik ısı yalıtımını ilk etapta yeni binalar için zorunlu kılıyor ama mevcut binaların da 2017’ye kadar yalıtım yaptırması gerekiyor.

        
"2011’DEN İTİBAREN ISI YALITIMI ZORUNLU"
        
İnşaat ve alt sektörlerin en büyük sorunlarından olan denetim eksikliğinin Yapı Denetimi Hakkındaki Kanun değişikliği ile artık tarihe karışacağını anlatan Ulu, bugüne kadar 19 ilde uygulanmasına başlanan sistemin Bakanlar Kurulu Kararı ile 1 Ocak 2011’den itibaren bütün illerde zorunlu hale getirildiğini bildirdi.
        
Bu karardan olumlu etkilenecek sektörlerin başında ise ısı yalıtımı sektörünün geldiğini vurgulayan Ulu, "Çünkü yeni yıldan itibaren artık yeni binaların ısı yalıtımı durumu tüm Türkiye genelinde denetlenecek ve yalıtımsız bina inşaatına izin verilmeyecek" dedi.
        
Isı yalıtımı konusunda 2000 yılında yönetmelik çıkarıldığını, ancak denetim sistemindeki eksikler nedeniyle yalıtımsız bina yapımının devam ettiğini hatırlatan Ulu, çıkarılan kanunla  ülke genelinde zorunluluk getirilmesini çok olumlu bulduklarını ifade ederek, yılbaşından itibaren "yalıtımdan kaçmanın mümkün olmayacağını" belirtti.
        
Yeni binaların yalıtım durumunun mutlaka denetlenecek olmasının sektörün büyümesine katkı sağlayacağını ifade eden Ulu, bu sayede hem yeni ev satın alan ya da kiralayan tüketicilerin daha ekonomik ve sağlıklı ortamlarda yaşayacağını hem de ülke ekonomisinin büyük bir tasarruf elde edeceğini sözlerine ekledi.

AA.

Dış Cephe, Isı Yalıtım Mantolama Yönetmelik 

TS825 Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği

Binalarda enerji verimliliği ile yayımlanan 29 Nisan 1998 tarihinde, tavsiye niteliğinde ki       TS 825 “Binalarda Isı Yalıtımı Kuralları” standardı; 14 Haziran 1999 tarih ve 23725 sayılı resmi gazetede yeniden yayımlanarak ve bu standardın paralelinde hazırlanan “Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği” nin 08 Mayıs 2000 tarih 24043 sayılı resmi gazetede yer alması ile 14 Haziran 2000 tarihinden itibaren uygulanması zorunlu standart olarak yürürlüğe girmiştir.14 Haziran 2000 tarihinden sonra yapılan binalarda; standartlara ve uygulanmış olan yönetmeliklere uymak zorunludur.
12 Ağustos 2001 tarih ve 24491 sayılı resmi gazete ile yayımlanan “Yapı Denetimi Uygulama Usul ve Esasları Yönetmeliği” ile ısı yalıtımı uygulamalarının denetimi, Yapı Denetim Kuruluşlarına verilmiştir.
TS 825 “BİNALARDA ISI YALITIM KURALLARI” STANDARDI
14.06.1999 GÜN VE 23725 SAYIL RESMİ GAZATEDE YAYIMLANMIŞTIR.
14.06.2000 TARİHİNDEN İTİBAREN ZORUNLU UYGULAMAYA GEÇMİŞTİR.
14.06.2000 TARİHİNDEN İTİBAREN TÜM YAPILARIN YALIITIM PROJE HESAPLARINDA ANILAN STANDARTTAKİ  KURALLAR BAZ ALINACAKTIR.
BU ZORUNLU KURALLAR ÖZETLE
1-BİNALARIN ALAN VE HACİM ORANLARINA GÖRE ISITMA HARCAMALARINA YENİ SINIRLAR GETİRMİŞTİR. İKLİM BÖLGELERİNE GÖRE (66 ile Kwh/m2)
“BİNALARIN ISITILMASINDA DAHA ÖNCE KULLANILAN ENERJİDEN YAKLAŞIK %50 TASARRUF ELDE EDİLİYOR.”
2-BİNALARIN KOLON, KİRİŞ, PERDELERİNE ISI YALITIM ZORUNLULUĞU GETİRİLMİŞTİR.
3-BİNALAR, ISI İHTİYACI KİMLİKLE OLUYOR
4-BİNALARIN YOĞUŞMA ANALİZLERİ  YAPILIYOR.
5-ISI YALITIMINA SÜREKLİLİK KAZANDIRILIYOR.

XPS Isı Yalıtım Malzemeler Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Ulu, Türkiye’deki 17 milyon konutun yüzde 90’ının yalıtımsız olduğunu ve bunun her yıl ortalama 7,5 milyar dolarlık israfa yol açtığını söyledi.
        
Ulu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüketicilerin bütçesine, ülke ekonomisine ve çevreye büyük katkılar sağlayan ısı yalıtımının maliyet olarak görülmemesi gerektiğini, aksine konfor ve giderlerin düşürüleceği önemli bir uygulama alanı olduğunu kaydetti.
        
Ekonomik ısınmanın tek yolunun yalıtımdan geçtiğini ifade eden Ulu, bu uygulamanın faturalara en az yüzde 50 oranında düşüşle yansıdığını savundu.
        
Türkiye’deki 17 milyon konutun yüzde 90’ının yalıtımsız olduğu için her yıl ortalama 7,5 milyar doların israf edildiğini vurgulayan Ulu, yılda ortalama 100 bin yeni bina yapıldığına dikkati çekerek, sadece bunların ısı yalıtımlı olması durumunda yıllık 300 milyon dolar enerji tasarrufu sağlanabileceğinin altını çizdi. Yalıtımın sanıldığı gibi pahalı ve zor bir uygulama olmadığını anlatan Ulu, şöyle konuştu:
        
"Isı yalıtımının getirdiği maliyetin payı, yeni bir binada sadece yüzde 3 ila 5’i kadardır ve sağladığı tasarrufla birkaç yıl içinde kendini amorti etmektedir. Mevcut binalarda ise mantolamanın maliyeti yalıtım ürünleri, sıva, boya ve uygulama da dahil olmak üzere metre karede ortalama yaklaşık 30-40 lira arasında değişmektedir."

.

 8)     Hangi ürünler tercih edilmeli?
.

Özellikle mantolama uygulamalarında ısı yalıtımının sorunsuz uygulanması için paket sistemlerin seçilmesi gerekiyor. Paket sistemler ısı yalıtımı uygulamasında kullanılan; ısı yalıtımı levhası, yapıştırıcı, sıva, file, dübel ve yüzey kaplama malzemeleri gibi birbiri ile uyumu denenmiş ve test edilmiş tüm malzemeleri bir arada sunuyor. Ucuz olduğu için tercih edilen merdiven altı ürünler ve toplama paketler ise uygulama sonrasında ciddi sorunlar yaşanmasına ve harcanan paranın çöpe gitmesine neden oluyor. Bu nedenle bilinen firmaların ürettiği, standartlara uygun, belgeli ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor.

.

 9)      Isı yalıtımında en avantajlı sistem hangisi?
.
Tüketicilerin renkli, EPS ısı yalıtım levhalarının yer aldığı paket sistemleri tercih etmek önemli avantajlar sağlıyor. EPS levhaların dış hava şartlarından etkilenmemesi, su emmediği için dona karşı dayanıklı olması sıva ve boya yüzeyinde çatlak oluşumunu, bina içinde ise küf ve rutubet oluşumunu engelliyor ve bina ömrünü uzatıyor. Ayrıca uygulandıktan sonra sigorta ve belirli sürelerle garanti avantajı veren bu paket sistemlerin güvenilirliği tartışılmaz.
.

 10)   Doğru maliyet hesabı ve yeterli ustalar için nelere dikkat edilmeli?
.

Teklif alırken, cephe metrajının doğru çıkarılması maliyetlerin doğru hesaplanması açısından da önemli. Ayrıca firmanın uygulama ustalarının yeterli olması da en iyi ve sorunsuz sonucu elde etmeye yardımcı oluyor. Bu noktada, ısı yalıtımı yaptırmak için bilinen firmalara başvurmak en doğru çözümü sunuyor. Uygulama sırasında ise üretici firmaların tavsiyeleri göz önünde bulundurularak uygulamanın bu doğrultuda yapılıp yapılmadığına dikkat edilmesi gerekiyor.

.


Yorumlar - Yorum Yaz


Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 2°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret88194
Saat
Takvim
Kuşkonmaz,Kuş Kovucu

Kuşkonmaz,kuş konmaz,Kuş kovucu ,kuş kovar, Güvercin kovar diken

 

Mantolama Markaları