Domain
  • Ankara Isı Yalıtım - Mantolama - Güzel bir Ankara Gece Manzarası
  • Ankara'da mantolama ısı yalıtım uzmanı ALTINAY İNŞAAT
  • Ankara Mantolama ve ısı yalıtım Firmaları
  • ALTINAY İNŞAAT Ankara da Isı yalıtım Mantolama uzmanı
  • Ankara Mantolama Isı Yalıtım Firmaları
  • Altınay İnşaat Mantolama ısı yalıtım uzmanı,Sağlıklı ve Ekonomik çözümler sunar.
  • Ankara Dış Cephe Isı Yalıtım Mantolama
  • ALTINAY İNŞAAT Ankarada ısı yalıtım,Mantolama uzmanı firma
  • Ankara da Isı Yalıtım Mantolama Uzmanı Firma
  • ALTINAY İNŞAAT TECRÜBE KALİTE VE GÜVENİN ADRESİ
  • Mantolama - Güzel Bir İstanbul Boğaz Manzarası
  • İstanbul-mantolama - ısı yalıtım -firmaları

Isı yalıtımı,Mantolama nedir

 ''ısı yalıtım'' ''mantolama'' nedir 

İnsanların konforlu bir yaşam sürebilmeleri; 20-22°C sıcaklık ve %50 bağıl nem değerine sahip olan ortamlarda mümkün olabilir. Kış aylarında dış ortam sıcaklıkları 20°C nin oldukça altına düşer. Yaz aylarında ise tam aksine 20°C nin üstüne çıkar. Isı veya enerji; sıcak ortamdan, soğuk ortama transfer olur. Bu nedenle yapılarda, kışın görünen enerji kayıpları, yaz aylarında ise istenmeyen enerji fazlalılığına dönüşür.                 

Yapılarda ve tesisatlarda, ısı kayıplarının (+/-) ve geçişlerinin azaltılmasına ısı yalıtımı denir.Yani ısı yalıtımı ile yazın sıcağın kışın soğuğun engellenmesi amaçlanır,bu durumda ısı kayıplarının engellenmesi ile enerji  vede buna bağlı olarak parasal ortaya kazanç çıkar.Ayrıca ısı konforu sağlanmış olur,brey de kazanır,ülkede,çevrede korunmuş olur toplumsal sağlıkta..

MANTOLAMA NEDİR , ISI YALITIMI NEDİR ?

Mantolama binalarda dıştan veya içten duvar , kolon , kiriş bölgelerine polistren levhalar ile dışarıdan yapıştırılıp , dübellenmesi, sıvanması ve boyanması işlemleri sonucu ısı yalıtımının sağlandığı uygulamanın adıdır.

Dıştan ısı yalıtımı veya sektörde daha yaygın olarak bilinen adı ile Mantolama basit olarak, dışarıdaki ısıyı içeriye sokmadan, içerdeki ısıyı korumak amacı ile yapının bir nevi manto içine alınması, ısı yalıtım malzemesi ile kaplanmasıdır.

Teknik olarak ise ısı yalıtımı, herhangi bir ısı köprüsü oluşmayacak şekilde,gerekli ısı izolasyon katsayısına ulaşmak için bina dış yüzeylerine yapılan izolasyondur şeklinde tanımlanır.

Dıştan ısı yalıtım uygulaması yapılırken yalıtımın bir bütün olduğu kesinlikle unutulmamalı ve enerji kullanımında önemli kayıplara yol açan çatı, döşeme, pencere, kapı, temel duvarlar ve havalandırma kanalları da aynı ciddiyetle ele alınmalıdır.

Yapılarda temel, çatı ve dış cephe ısı yalıtımının tekniğine uygun bir şekilde yapılması ile yıllık enerji giderlerinde minimum %60 dolayında bir tasarruf sağlamak mümkündür.

Yalıtım levhalarının yapıştırılması ve sıva kartı oluşturulması amacı ile kullanılan karışımın özellikle bu amaca uygun olarak üretilmiş olması ve karışım oranlarının teknik spesifikasyonları dahilinde yapılması öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır. Bağlayıcı ve diğer kimyasal katkı oranlarının yetersizliği nedeni ile hızlı kuruma, tozuma ve dökülme gibi sorunlar nedeni ile ortaya çıkan yetersiz yapışma direnci ve benzeri sorunların ısıl konfor üzerinde olumsuz etkiler yarattığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, uygulamalarda klasik yapıştırma harçları yerine sadece yalıtım levhalarının yapıştırılması ve sıvanması amacı ile üretilmiş olan çimento-akrilik esaslı kimyasallar kullanılmasına dikkat edilmelidir. Yalıtım sistemi üzerine uygulanacak son kat dekoratif kaplamalar ise gerek yapının görsel etkisi ve gerekse sistemin sağlığı ve dış ortamdan gelecek olası mekanik etkilerden korunması bakımından ayrı bir öneme sahiptir.

Dış Cephe Isı  Yalıtımının (Mantolama)

Faydaları Nelerdir?

a.Isı yalıtımı yapılmasıyla, binadan dışarıya çıkan ısı kaybı; yalıtımsız duruma göre azalır. Dolayısıyla ısınabilmek için tüketilen yakıt miktarı da azalmış olur. Bu azalma miktarı, yapınızın bulunduğu bölgenin iklim koşullarına göre farklılık gösterir. Bu değişim oranı      %50 - %70 arasındadır. Örneğin; Kış aylarında, Isı yalıtımı olmayan yapınızı ısıtabilmek için 100 birim yakıt tüketiyorsanız, yapınıza yalıtım yaparak bu tüketimi 50 birime hatta 30 birime kadar düşürebilirsiniz.
b.Isı yalıtımı
yapılmış yapıların, duvarlarının iç yüzeylerinde terleme sonucu küflenmeler, siyah lekelenmeler ayrıca sıva ve boya kabarmaları oluşmaz.
c.Yaşam alanlarınızda sıcak ve soğuk hava farklılıkları oluşmayacağından, sağlıklı bir ev ortamı oluşur.
d.Isı yalıtımlı duvarların içinde, difüzyon sonucu yoğuşma olmayacağından, duvarda ki malzemeler korozyona uğramaz. (bina demir ve çelikleri paslanıp incelmez.)
e.Isı yalıtımı
 uygulanmış binalarda, yakıt tüketimi daha az olduğundan hava kirliliğine neden olmaz.

Aile ve Ülke Ekonomisine Faydaları

Ülkemizde yıllık enerji tüketiminin %37’si sanayide, %22’si ulaşımda, %5’i tarımda, %3’ü diğer sektörlerde ve %33’ü konutlarda tüketilmektedir.
Maalesef konutların sadece %5’i uygun ve doğru şekilde izole edilmiştir. Buradan da anlaşılacağı üzere, %28’lik büyük bir bölüm halen enerjisini veya parasını boşa harcamaktadır.

Bu durum ülke ekonomisinin yanı sıra bireysel anlamda, bina ve mesken sahiplerinin ekonomisini ciddi anlamda zarara uğratmaktadır. Özellikle içinde bulunduğumuz küresel kriz ve bunun neticesinde ülkemizdeki enerji harcamalarının son 1 sene içerisinde %77’ye yakın bir oranda artmasından dolayı, ısı yalıtımı ekonomik anlamda ciddi bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Özellikle kombi ile ısıtılan binalarda, kombi cihazları üzerindeki termostatlar, bulundukları mekanın ısısına göre kendi çalışmalarını düzenlemektedir. Devamlı olarak ısı kaçağı bulunan bir evde tabi ki cihaz %40 oranında daha fazla tüketime geçmektedir. Bu küçük ayrıntı bile, aile ekonomisine ciddi maliyetler ve külfetler yüklemektedir.

Dış Cephe Isı Yalıtımı (Mantolama)

Nerelere Yapılır? 

a. Binaların çatı ve duvarlarına
b.Toprak temaslı mahallere
c. Katları ayrılan döşemelere
d.Tesisat boruları ve havalandırma kanallarına
e. Garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan kısımlara yapılır
f. Soğuk Hava Depolarına

Isı yalıtımı-Mantolama- işlemi yapılan binanın çalışma anı ve bitmiş şekli

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret186763
Saat
Takvim
Kuşkonmaz,Kuş Kovucu

Kuşkonmaz,kuş konmaz,Kuş kovucu ,kuş kovar, Güvercin kovar diken

 

Mantolama Markaları