Domain
  • Ankara Isı Yalıtım - Mantolama - Güzel bir Ankara Gece Manzarası
  • Ankara'da mantolama ısı yalıtım uzmanı ALTINAY İNŞAAT
  • Ankara Mantolama ve ısı yalıtım Firmaları
  • ALTINAY İNŞAAT Ankara da Isı yalıtım Mantolama uzmanı
  • Ankara Mantolama Isı Yalıtım Firmaları
  • Altınay İnşaat Mantolama ısı yalıtım uzmanı,Sağlıklı ve Ekonomik çözümler sunar.
  • Ankara Dış Cephe Isı Yalıtım Mantolama
  • ALTINAY İNŞAAT Ankarada ısı yalıtım,Mantolama uzmanı firma
  • Ankara da Isı Yalıtım Mantolama Uzmanı Firma
  • ALTINAY İNŞAAT TECRÜBE KALİTE VE GÜVENİN ADRESİ
  • Mantolama - Güzel Bir İstanbul Boğaz Manzarası
  • İstanbul-mantolama - ısı yalıtım -firmaları

Neden EPS ?

 

 

EPS NEDİR?

Expanded Polistiren Sert Köpük (EPS - Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük), petrolden elde edilir. Köpük halindeki, termoplastik, kapalı gözenekli, beyaz renkli bir ısı yalıtım malzemesidir.

Polistiren taneciklerinin şişirilmesi ve birbirine kaynaşması ile elde edilir. EPS ürünlerde, köpük elde edilmesi için kullanılan şişirici gaz ‘Pentan’dır. Üretimim takiben çok kısa sürede gaz hava ile yer değiştirir. Böylece EPS levhalarının bünyesinde bulunan çok saıdaki küçücük kapalı gözenekli hücreler içinde durgun hava hapsolur. Malzemenin % 98’i hareketsiz ve kuru havadır.

ISI YALITIM NEDEN GEREKLİDİR?

-    Yapılarda enerji maliyetini yarı yarıya azaltır.

-    Yaşam konforunu artırır.

-    Yapıların ömrünü uzatır.

-    Isınmadan kaynaklanan çevre kirliliğini azaltır.

-    Ülke çapında enerji ve döviz tasarrufu sağlar.

EPS ISI YALITIM LEVHALARI

-    Isı iletkenliği çok düşüktür, yalıtım için mükemmel bir malzemedir.

-    Çevre şartlarına dayanıklıdır, uzun ömürlüdür.

-    Su emme değeri çok küçüktür.

-    Çok iyi darbe emme özelliği vardır.

-    Bakteri büyümesine karşı dirençlidir.

-    Çevre dostudur. (İçinde ve üretiminde ozon tabakasına zarar verici CFC v.b. içermez, direklarak küresel ısınmaya sebep olmaz, geri dönüşümü olan bir malzemedir.)

-    İstenilen biçimde üretilebilir, uygulama kolaylığına sahiptir.

-    Dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.

TS 7316 ve EN 13163’e göre EPS levhaların sınıflandırılması

EPS tipi%10

deformasyondaki basma gerilmesi,

kPa

Eğme dayanımı,

kPa

Su buharı difüzyon direnç faktörü (u),Yaklaşık yoğunluk,

kg/m3

Isıl İletkenlik

W/mK

Eski

(yoğunluğa göre - kg / m3) sınışamadaki karşılığı*

EPS 50507520-40160.039 
EPS 606010020-40170.03815
EPS 707011520-40180.038 
EPS 808012520-40190.037 
EPS 909013530-70200.037 
EPS 10010015030-70210.03720
EPS 12012017030-70230.036 
EPS 15015020030-70260.03525
EPS 20020025040-100310.03430
EPS 25025035040-100360.03435
EPS 30030015040-100410.033 
EPS T  20-40   

CEPHE ISI YALITIM SİSTEMLERİ VE UYGULAMA TALİMATI

Isı Yalıtım Levha Yapıştırma Harcı

Isı Yalıtım Levha Sıva Harcı

Elyaf Katkılı Isı Yalıtım Levha Sıva Harcı

Cephe Montaj Dübeli

Cephe Montaj Donatı Filesi

Cephe Montaj Köşe Profilleri

Silikonlu Astar

Silikonlu, Grenli Dış Cephe Kaplaması

Mineral Dış Cephe Kaplaması

Uygulama yapılacak yüzey toz, dökülme, kabarma gibi yapışma ve mukavemeti azaltacak etkenlerden arındırılır. Levhaların düzgün yerleştirilmelerini sağlamak amacı ile zemin kat döşeme betonuna 35 cm aralıklarla su basman profili monte edilir.

Daha sonra  Levha Yapıştırma Harcı, hazırlanarak yeni binlarda m2‘ye 3 - 5 kg arasında tatbik edilerek levhaların yapıştırılacak yüzüne sürülür veyahut  taraklı mala ile çekilir, levhalar su basman profiline yerleştirilerek yüzeye şaşırtmalı olarak yapıştırılır. Levha aralarına harç gelmemesine özen gösterilir. Yapıştırma harcının tamamen kuruması beklenir, en az 24 saat sonra dübelleme işlemine geçilir, m2‘ye 6 adet dübel kullanılır. Dübel sayısı bina yüksekliğine göre artırılır, köşe bitimlerinde daha sık olarak kullanılır. İnce Sıva ile levhaların üzeri sıvanır ve donatı filesinin yüzeye uygulanmasına geçilir. Fileler yaklaşık 10 cm üst üste binecek şekilde uygulanır.

Dış etmenlerden etkilenmemek için alüminyum köşe bitim profilleri kullanılır. File uygulamasına müteakip ikinci kat Levha Sıvası uygulanır. Tercihen astar kullanılarak son kat boyası yapılır.

NİÇİN IS YALITIMI? NİÇİN EPS?

Başta İstanbul olmak üzere son yıllarda bazı kentlerimizde özellikle kış mevsimlerinde görülen hava kirliliğinin çeşitli nedenleri arasında, ısınma aracıyla tüketilen muhtelif yakıt maddelerinin en önemli sebep olduğu bilinmektedir. Başka bir deyimle, eğer daha az yakıtla yetinebilirsek, havanın da aynı oranda daha az kirleneceği kuşkusuzdur. Bir binanın bütününde yalıtım uygulanması halinde, yakıt sarfiyatından ortalama %70 tasarruf sağlanabileceği matematiksel bir gerçektir. Bu durumda havayı kirleten zararlı maddeler ve yakıt masraşarı aynı oranda azalacaktır. Isı yalıtım malzemelerinin ısı iletkenlikleri (o) genel olarak 0.03-0.04 W/mK arasında değişir.

λ = 0.040 W/mK         5           cm ısı yalıtım malzemesi

λ = 0.130 W/mK         16         cm ahşap

λ = 0.200 W/mK         25         cm gaz beton

λ = 0.300 W/mK         38         cm hafif beton

λ = 0.300 W/mK         38         cm hafif tuğla

λ = 0.450 W/mK         56         cm yatay delikli tuğla

λ = 2.100 W/mK         263       cm betonarme

Grafik - 1

Isı iletkenliği 0.040 W/mK olan 5 cm ısı yalıtım malzemesine eşdeğer kalınlıkta bazı yapı malzeleri

Grafik 1 ’de değeri 0.04 W/mK alınarak, ısı yalıtım malzemeleri ile ısı iletkenlikleri farklı diğer bazı yapı malzemelerinin aynı ısıl dirence sahip olmaları için gerekli eşdeğer kalınlıklar gösterilmektedir. Malzemelerin ısı iletkenlikleri TS 825’ ten alınmıştır.

Günümüzde taşıyıcı olmayan duvarlarda kalınlığın azaltılması önemli bir hedef olmaktadır.

Döşeme, v.b. taşıyıcı elemanların ise, yeterli taşıma gücü için kalınlıklarının fazla olması gerekmekle birlikte, boşluksuz yapıları sebebiyle ısı iletkenlikleri çok yüksektir. Taşıyıcı yapı elemanlarının yeterli ısıl performansı sağlamak için sahip olması gereken kalınlıklar, taşıma gücü için gerekli olan kalınlıkların çok üstüne çıkar ve kabul edilemez değerlere ulaşır.

Taşıyıcı elemanların ısıl yalıtımı, özellikle önemli olmaktadır. Binaların bütün elemanlarının sürekli bir şekilde yalıtılması, ısıl konforun kalitesini artırırken, gerekli olan yakıt miktarını da önemli ölçüde azaltacaktır. İster gecekondu, ister villa veya büyük bina olsun, ısıtılan her türlü binada ısı yalıtımı yaptırmak devlet politikası olmalıdır. Kentlerin hava kirliliği ancak bu şekilde azaltabilir.

 

Ayrıca, ısı yalıtımı ile sağlanan enerji tasarrufu ve sağlanan döviz kazancı, ülkenin gelişimi amacıyla değerlendirilerek, toplumun refah düzeyinin iyileştirilmesi amacıyla da kullanabilir. Sadece mevcut binaların gereği gibi yalıtılması halinde ülke genelinde 3 milyar $/yıl enerji tasarrufu, 12 milyon TEP/yıl enerji tasarrufu ve 40 milyon/yıl CO2 emisyonunda azalma sağlanabilecektir. Isı yalıtımının istenilen verimi sağlaması için, tüm ısı kaybeden elemanların kesintisiz bir şekilde yalıtılması esastır. Betonarme elemanların ve duvarların ayrı ayrı yalıtılması sistemin verimini büyük ölçüde düşürür.

Doğru malzeme, doğru detay ve doğru uygulama ile gerçekleştirilmiş ısı yalıtımı aşağıdaki artıları sağlar: Isı yalıtımı = Daha iyi konfor şartları + Temiz hava + Enerji (Yakıt) tasarrufu + Döviz kazancı + Düşük yakıt faturası + Bina sakinlerinin bütçesinde ve ülke ekonomisinde iyileşme + Kalkınma, sonuç olarak ısı yalıtımı, bina sakini için daha iyi konfor şartları ve daha düşük yakıt masrafı anlamına gelirken, sağladığı yakıt ve enerji tasarrufu ile ülke genelinde de temiz hava, döviz kazancı ve kalkınma anlamına gelmektedir.

Ancak bu şemanın kusursuz işleyebilmesi için ısı yalıtım malzemesinin üretilirken çevreyi kirletmemesi, fazla enerji tüketmemesi ve ekonomik olması gerekir.

•     Eğer ısı yalıtım malzemesi üretilirken ozon tabakasına zarar veriyorsa, iklim değişikliklerinde etkili oluyorsa, bu malzeme ile gerçekleştirilen ısı yalıtımının çevreye olumlu etkisinden bahsetmek mümkün olmaz.

•     Eğer ısı yalıtım malzemesi üretilirken, ısı yalıtım uygulaması ile sağlanacak enerji tasarrufuna eşdeğer veya daha fazla enerji tüketiyorsa, ısı yalıtımının getireceği enerji tasarrufundan ve ülke  kalkınmasından  bahsetmek  de  mümkün  olmaz.

•     Eğer ısı yalıtım malzemesi pahalı ise, ısı yalıtım uygulamasının geri ödeme süresi uzayacak ve tüketiciye olan ekonomik katkısı da azalacaktır.

Geriye sadece sağlayacağı daha iyi konfor şartları kalır. Ancak daha iyi konfor şartlarının, ozon tabakasına zarar vermeyen, iklim değişikliklerine sebep olmayan, üretimi sırasında yoğun enerji tüketilmesi gerekmeyen ve pahalı olmayan bir ısı yalıtım malzemesi ile sağlanması tartışmasız daha akılcı bir çözüm olacaktır. Yüksek enerji verimliliği ile üretilen, çevre dostu, yüksek kaliteye sahip, ekonomik EPS ısı yalıtım ürünleri, bu çözümü sunmaktadır.

EPS’ NİN BAŞLICA TERCİH SEBEPLERİ

EPS’ nin başlıca tercih sebepleri; üstün teknik özelliklere sahip olmasının yanında, özelliklerinin yoğunluğa bağlı olarak istenilen yönde değiştirilebilmesi, ideal üretim teknolojisinin sayesinde maliyetinin düşük olması, performansını kullanım ömrü boyunca bozulmadan sürdürebilmesi ve çevre dostu bir malzeme olmasıdır.

EPS ürünler, istenen performansı, malzeme israfına sebep olmadan ve dolayısı ile en ekonomik çözüm ile sağlarlar:

EPS yalıtım levhaları;

•     Yüksek ısı yalıtımı sağlar. (hesap; 1= 0,033-0,040 W/mK). Yoğunluğu arttıkça ısıl iletkenlik azalır.

•     EPS’ nin ısıl iletkenliği düşük olduğu gibi, sabittir; şişirici gaza ve zamana bağlı olarak değişmez.

•     Basınca dayanıklıdır. Yoğunluk arttıkça basınç dayanımı artar. Kırılgan değildir. Isı yalıtım malzemesi olarak yüksek bir eğilme dayanımı vardır.

•     Kapalı gözenekli olduğu için pratik olarak ıslanmaz, yalıtımı sürekli yapar. Kapiler su geçirimliliği yoktur ve higroskopik değildir.

•     Buhar geçirimsizliği istenilen değerde ayarlanabilir. Yoğunluk arttıkça buhar geçirimsizliği de artar.

•     Kalınlığı zamanla incelmez, sabit kalır.

•     Çok hafiftir, kolay taşınır, kolay uygulanır.

•     Ekonomik yalıtım malzemesidir. Aynı ısıl performansı daha düşük maliyetle sunar.

•     Çevre dostu bir malzemedir. İçinde ozon tabakasına zarar verici CFC (Kloroflorokarbon)’lar ve türevleri (HCFC’ler) yoktur. İklim değişikliklerine sebep olmaz. Geri dönüşümlü (Recycle) bir malzeme olup, üretim sonrası çevreyi kirletecek atık oluşturmaz.

•     Sonsuz ömürlüdür. Bina durdukça yalıtım görevine ilk günkü performansı ile devam eder.

•     EPS, geniş bir yoğunluk aralığında üretilebilir, uygulama seçenekleri sunar. İşe en uygun ürünü seçme imkanı vererek kaynak savurganlığını önler.

•     Özel üretilmiş EPS, düşük dinamik rijitliği ve esnekliği ile, ses yalıtımında da başarılıdır.

GENLEŞTİRİLMİŞ POLİSTİREN (EPS) İLE EXTRUDE POLİSTİREN (XPS) VE MİNERAL YÜNLERİ’NİN (MW-Taşyünü, Camyünü) BAZI ÖNEMLİ TEKNİK ÖZELLİKLERİNİN KARŞLAŞTIRILMASI

Ülkemizde yüksek pazar payına sahip ısı yalıtım malzemeleri EPS, XPS ve mineral yünleri (MW)’dir. Ancak bu malzemelerin teknik özellikler ile ilgili bilgiler sektörümüzde son derece sınırlı kalmıştır. Aşağıda, EPS, XPS ve MW’un bazı önemli teknik özellikleri ile ilgili karşılaştırma özeti her ürüne ait EN normları (Avrupa Normları) ve diğer uluslar arası kaynaklar esas alınarak verilmiştir.

Isıl İletkenlik: EN Normlarında ısıl iletkenliği ile ilgili sınır değerler verilmemiş ve üreticinin beyanına bırakılmıştır. Aşağıda, her malzemenin ısıl iletkenliğini etkileyen faktörler ve ısıl iletkenliğinin değişim aralığı açıklanmıştır. EPS’nin ısıl iletkenliği yoğunluğuna bağlıdır. Yoğunluk arttıkça ısıl iletkenliği azalır. Üretimde, şişirici gaz olarak Pentan gazı kullanılmaktadır. Ozon’a zarar vermeyen ve iklim değişikliklerine sebep olmayan çevre dostu bu gaz, üretimi takip eden saatler içinde havayla yer değiştirir ve ürünün ısıl iletkenliği küçük gözenekler içinde hapsedilmiş hava ile sağlanır ve sabit kalır. EPS’nin ısıl iletkenliği hesap değeri, yoğunluğun 15-45 kg/m arasında değerler alması halinde, 0.033 ile 0.040 W/mK arasında değer alır.

XPS’nin ısıl iletkenliği kullanılan şişirici gaza göre değişmektedir. En düşük ısıl iletkenliği Ozon’a zarar veren CFC’lerle sağlanmaktadır. Ancak günümüzde bu gazların kullanımı yasaktır. Ozon’a daha az zarar veren HCFC’lere geldikçe, ürünün asıl iletkenliği artmakta ve iklim değişikliklerine sebep olan sera etkisi görülmektedir.

Avrupa Birliği ülkelerinde 2002 yılından itibaren HCFC’ların kullanımı yasaklanmıştır. Bu durumda şişirici gaz olarak HCF’ler veya CO2 kullanılması gereklidir. Bu gazların kullanımı ısı iletkenliğinde yine artışa sebep olmaktadır. Diğer yandan, XPS’in üzerinde kullanılan şişirici gazların (CO hariç), havayla yer değiştirmesi, aylar hatta yıllar sürmektedir ve XPS ürünlerin ısı iletkenliği, üretiminde kullanılan şişirici gaz ile sağlanmaktadır. Havadan daha düşük ısı iletkenliğine sahip bu gazların hava ile yer değiştirmesi sonucu, ürünün ısı iletkenliği artmaktadır. XPS ürünlerin ısı iletkenlikleri zamanla artmakta, malzeme yaşlanmaktadır. XPS’in ısı iletkenliği hesap değeri, şişirici gaza bağlı olarak, 0.030-0.045 W/mK arasında değerler alır. Düşük ısı iletkenliği veren şişirici gazlar, Ozon’a zarar verdikleri için ve/veya iklim değişikliklerine sebep oldukları için kullanımları yasaklanmıştır veya kısa bir süre içinde yasaklanacaktır.

Sonuç olarak yalıtım projesinde EPS veya XPS yazılması, ürünün ısı iletkenliğinin tanımlanması için yeterli değildir. En az EPS için hangi yoğunluğun seçileceği belirtilmeli; XPS için ise, kullanılan şişirici gaz tanımlı olmalıdır. EPS ve XPS ürünlerin ısı iletkenlikleri, birbirine yakın değerdedir, ancak XPS’ in ısı iletkenliği yapıda zamanla artış gösterirken, EPS’nin değerleri sabit kalacaktır. Mineral yünlerinin (Camyünü, taşyünü) ısı iletkenlikleri de, EPS ve XPS’in değerlerine yakın, fakat biraz daha yüksektir. XPS’in üretimde kullanılan şişirici gazların çevreye zararlı etkileri azaldıkça, XPS ürünlerin ısı iletkenlikleri de mineral yünlerine benzer yüksek değerlere ulaşmaktadır. Ancak, mineral yünleri daha düşük basınç dayanımı ve özel işlem görmedikleri durumda, açık gözenekleri sebebiyle yüksek su emme gösterirler. Yapıda mineral yünlerinin ıslanması veya yük altnda kaldığında önemli azalmaların olması halinde, kullanım sırasında ısı iletkenliğindeki artış büyük değer alır.

Basınç Dayanımı: Mineral yünlerinin %10 deformasyondaki basınç gerilmesi/dayanımı EN 13162’de 0,5-500 kPa arasında verilmektedir. EPS için %10 deformasyondaki basınç gerilemesi EN 13163’te 30 - 500 kPa olarak verilmekte; XPS’in %10 deformasyondaki basınç gerilmesi/dayanımı ise, EN 13164’te 100 - 1000 kPa olarak verilmektedir. Rakamlardan da görüldüğü üzere mineral yünlerinin basınç dayanımları çok küçük değerlere kadar inmektedir. EPS, binalarda normal şartlarda meydana gelebilecek yükleri taşıyabilecek kapasitededir.

Ağır trafik yükü, v.b. ekstrem durumlarda meydana gelebilecek aşırı gerilmeler için EPS’ nin basınç gerilemesi daha yüksek sınışarı vardır.

Eğilme Dayanımı: Mineral yünlerinin eğilme dayanımı EN 13162’de sınırlandırılmamıştır. EPS için eğilme dayanımı EN 13163’te 50 - 750 kPa olarak verilmekte; XPS’in eğilme dayanımı ise, EN 13164’te sınırlandırılmamaktadır. Eğilme dayanımının uygulamada anlamlı olması için, ürünün esneme kabiliyetini gösteren dinamik rijitliliğinin küçük olması gerekir. Böylece ısı yalıtımının yanında ses yalıtımı da yapabilmesi mümkün olur.

XPS esneme kabiliyeti olmayan bir malzemedir, dolayısıyla EN normunda dinamik rijitliğin ölçülmesine gerek duyulmamıştır. Mineral yünleri ve EPS esneme kabiliyetine sahip, dolayısı ile de ses yalıtım amacıyla da kullanabilecek malzemelerdir. EPS ses yalıtım levhaları özel olarak üretilirler ve dinamik rijitlikleri 5 MN/m3’ten daha küçük olur. EN normunda mineral yünlerinin dinamik rijitliğin ölçülmesi belirtilmiş, ancak sınır değerleri verilmemiştir.

Su buharı difüzyon direnç faktörü: Mineral yünlerinin su buharı dirençleri çok küçüktür, havaya eşdeğerdir (µ=1). EPS’ nin buhar direnci geniş bir aralıkta değişebilir (µ=20-100). Dolayısı ile de uygulamanın gerektirdiği şartlar malzeme israfına sebep olmadan sağlanabilir. XPS’in buhar direnci genellikle yüksektir (µ=80-200). Özel ürünlerde 250’ye kadar çıkabilir. XPS’in daima yüksek su buharı difüzyon direnç faktörü sebebiyle, XPS ürünler dışarıdan ısı yalıtım uygulamaları için kullanılmamalıdır. Dışarıdan yalıtım tekniğinde, yalıtım malzemesinin su yalıtım direnci küçük olmalıdır. Mineral yünlerinin su buharı direnci çok küçüktür ancak bu durumda üzerine uygulanacak sıva ile yalıtım malzemesinin ara kesitinde yoğunlaşma riski vardır. 15-16 kg/m yoğunluklardaki EPS hem buhar difüzyon direnci bakımından en uygun seçeneği sunar, hem de üzerine uygulanan sıvayla beraber çalışarak, sıvanın çatlamasını önlerken sıvanın altında yeterli mekanik özelliklere sahip sert bir zemin oluşturur.

Su emme durumu: Mineral yünleri, açık gözenekleri sebebiyle, özel olarak tedbir alınmaz ise, su emmeleri çok yüksek malzemelerdir. Kapalı gözenekleri sebebiyle EPS ve XPS’ in su emmeleri düşüktür. XPS’in su emme değerleri EPS’ den biraz daha düşüktür, ancak belirli yoğunluklarda EPS’ nin su emme değerleri XPS’in su emme değerine kadar düşebilir. Yanıcılık durumu: Mineral yünlerinin ana maddesi olan cam ve taş lişer yanmaz. Ancak bu lişeri bir arada tutmak için katılan polimer bağlayıcı yanıcıdır. Mineral yünlerinin yangın karşısındaki davranışı, polimer bağlayıcının miktarı ile yakından ilgilidir. EPS ve XPS alevden etkilenen malzemeler olduğundan, binalarda EPS’nin E sınıfı zor alev alan tiplerinin kullanılması uygun olur. Fiyat durumu: Karşılaştırılan malzemeler arasında en ekonomik olan malzeme EPS’dir. EPS, değişik yoğunluklarda üretilebilmesi ve yoğunluk değişimi ile teknik özelliklerinin istenilen aralıklarda değiştirilebilmesi ile, diğer malzemelerle aynı ısıl performansı malzeme israfına sebep olmadan en ekonomik şekilde sunan, özellikleri zaman içinde kötüleşmeyen, yaşlanmayan, tüketici ve çevre dostu bir ısı ve ses yalıtım malzemesidir.

UYGULAMALAR

EPS ürünleri binalarda ısı ve ses yalıtımı amacıyla kullanıldığı gibi, bazı özel mühendislik yapılarında ve inşaat dışı bazı sektörlerde de çeşitli amaçlarla kullanılırlar ve kullanım alanları sürekli gelişmektedir. Aşağıda başlıca uygulama alanları belirtildikten sonra, yalıtım uygulamaları ile ilgili kısa açıklamalar veriliştir. Detaylı teknik bilgi PÜD ve dernek üyelerinden temin edilebilir.

EPS ÜRÜNLERİNİN YALITIM AMAÇLI KULLANIM ALANLARI

•     Binalarda duvarların ısı yalıtımında,

•     Binalarda eğimli ve teras çatıların ve teras bahçelerin ısı yalıtımında,

•     Binalarda döşemelerin ısı yalıtımında,

•     Binalarda tavanların ısı yalıtımında,

•     Binalarda çıkmaların ısı yalıtımında ,

•     Binalarda yüzer döşemelerde darbe sesi yalıtımında,

•     Binalarda hava sesi yalıtımında çok örtülü elemanların oluşturulmasında,

•     Soğuk hava depolarının ısı yalıtımında,

•     Kümeslerin ısı yalıtımında,

•     Boruların yalıtımında,

•     Jaluzi yuvalarının ısı yalıtımında,

•     Boru, tank, depo yalıtımında.

BİNALARLA DİĞER AMAÇLARLA

•     Dilatasyon derzlerinde,

•     Hafif yapı bloklarının (Hafif tuğla, briket v.b.) üretiminde,

•     Asmolen yapımında,

•     EPS granülden hafif beton ve yalıtım sıvası üretiminde,

•     Kapı üretiminde dolgu malzemesi olarak,

•     Prefabrik hafif beton elemanların yapımında,

•     Kompozit (Çok katmanlı bitmiş) levhalar üretiminde.

ÖZEL MÜHENDİSLİK YAPILARINDA

•     Pantoon (Yüzer marina) yapımında,

•     Soğuk bölgelerdeki karayolu yapımında,

•     Gevşek zeminlerde dolgu yapılarak zemin mukavemetini arttırmak amacıyla,

•     Köprülerde dilatasyon derzlerinde.

DİĞER İŞLERDE

•     Tüm ambalaj sanayinde

•     Gemiler için can yeleği ve can simidi yapımında

•     Rüzgar Surfü üretiminde

•     Küçük deniz tekneleri yapımında

•     Dekorasyon işlerinde

BİNALARDA EPS YALITIM UYGULAMALARI

Binalarda EPS uygulamaları ile ilgili geniş açıklamalar her uygulama için ayrı dokümanlar halinde hazırlanmaktadır. Aşağıda her eleman için özet açıklamalar verilmiştir. Doğru uygulamalar için gerekli geniş kapsamlı bilgiler, PÜD’e başvurularak elde edilebilir.

TS 825’de önerilen hesap metodu, sadece binanın yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacını (Qyıl) sınırlamaktadır. Her proje için Qyıl değeri hesaplanmadan, yalıtım malzemesi için kalınlık sınırları vermek TS 825’e uygun olarak değerlendirilip, izin verilen Qyıl değerini sağlayacak şekilde EPS levhaların yoğunluk ve kalınlık değerleri belirlenerek hesap sonuçları ile birlikte başvuru sahibine gönderilebilir.

1-    DIŞ DUVARLAR

2-    DIŞ TARAFTAN YALITIM

3-    İÇ TARAFTAN YALITIM

4-    ÇİFT DUVAR ARASI YALITIM

5-    BODRUM DUVARLARI

6-    ÇATILAR

7-    TERAS ÇATILAR

8-    EĞİMLİ ÇATILAR

A- Mertek Üzerinde;

B- Mertek Arasında;

C- Mertek Altında;

9-    ÇATI ARASI DÖŞEMESİNDE

10- SANAYİ ÇATILARI

A- Meyilli Sanayi Çatıları

B- Az Meyilli Sanayi Çatıları

 

11-  DÖŞEMELER

A- ZEMİN DÖŞEMELERİ

B- KATLAR ARASI DÖŞEMELER

C- YERDEN ISITMALI DÖŞEMELER

12- TAVANLAR

A-  BODRUM TAVANLARI

B-  ASMA TAVANLAR

C-  ÇIKMA ALTLARI VE AÇIK GEÇİT ÜZERİNDEKİ DÖŞEMELER

DİĞER EPS YALITIM UYGULAMALARI

1-   TAVUK ÇİFTLİKLERİNDE EPS KULLANIMI

2-   SOĞUK HAVA DEPOLARINDA (SHD) EPS KULLANIMI

3-   BORULARIN YALITIMI

EPS‘ NİN DİĞER UYGULAMALARINDAN ÖRNEKLER

1-   AMBALAJ

2-   BARDAK

3-   KARAYOLLARI

4-   İLO VE SU TANKLARININ YALITIMI

EPS’ DEN MAMUL BAZI HAZIR YAPI ELEMANLARI

EPS ürünlerine çıplak levhalar olarak bir inşaatın her yerine rastlanırken, başka malzemelerle birleştirerek veya özel form verilerek çeşitli amaçlara yönelik hazır yapı elemanları olarak da kullanılırlar.

EPS yalıtımlı, ahşap elyaftan yapılmış briket. Boşluklarda istenirse beton doldurularak ve demir teçhizat yapılarak taşıyıcılık temin edilmektedir.

Kenarları geçmeli veya bindirmeli, bir veya iki yüzüne değişik amaçlara yönelik başka malzemeler yapıştırılmış kompozit levhalar. Alüminyum folyo, sunta, betopan, alçı pano, ahşap yünü, ahşap kaplama, metal v.s. kaplı bu EPS ürünleri, yapıda çok büyük pratiklik ve ekonomi sağlamaktadır.

Kaplamalarla, kullanım yerinin gereklerine uygun olarak yüzeyine yanmazlık, yüksek aşınma dayanımı, sıva tutuculuk v.b. özellikler kazandırılabilir.

EPS’ den mamul, hazır jaluzi yuvaları. Aslında yalıtımsız olan jaluzi yuvalarından büyük ısı kayıpları olur. EPS hazır jaluzi yuvaları, ısı kaybını büyük ölçüde önler.

EPS’ den mamul, hafif asmolen elemanları, binanın döşeme ağırlığını azaltır, demirden ve kalıptan tasarruf sağlar. Kalıp ihtiyacı olmadığından inşaat süresi kısalır.

EPS ile üretilen asmolen blokları, hafif ve ekonomik oluşları ile ilginç seçenekler oluşturmaktadır. Asmolen döşeme sistemi seçilmesi halinde, binanın yükünü hafiflettiği için de olumlu olmaktadır.

Tavan süslemelerinde ve sövelerde de EPS, kalıpla her türlü şekli kolayca alabilmesi ve uygulama kolaylığı ile aranan bir malzeme olmaktadır. EPS ile tavan kaplama karoları da üretilebilmektedir.

EPS VE ÇEVRE

Köpük malzeme üretiminde çevre açısından önemli bir bileşen şişirici gazdır. EPS üretiminde şişirici gaz olarak pentan kullanılmaktadır. Alevlenme sıcaklığının ilave edilen kimyasal katkılarla daha yüksek derecelere ulaştırılması da mümkündür. 20 kg/m EPS’nin yanabilmesi için 800 MJ/m’lük ısı ve kendi hacminin 130 katı hava gerekir. Yapı elemanlarında sıva, şap, alçı, pano, v.b. malzeme ile kaplanmış haldeki EPS levhaların yukarıda belirtilen yanma şartlarına ulaşması beklenmez. Ancak tüm polimer esaslı ve polimer katkılı malzemelerin (EPS, XPS ve etkin miktarda polimer bağlayıcı içeren sert mineral yünü levhaların, v.b.) havalandırma kanalları veya giydirme cephe sistemleri gibi hava sirkülasyonunun çok yüksek olduğu uygulamalarda kullanılması uygun değildir. Diğer yandan. EPS’nin yanması halinde çıkan gazların miktarı, ahşap gibi B2 sınıfı ve her bina bünyesine girmiş olan malzemelerin yanmasından çıkan gazlardan çok daha azdır. EPS bir hidrokarbon olup parlama noktası 360°C - 370°C’dir (DIN 54836). Kendiliğinden yanabilmesi için ortam sıcaklığının 490°C’ye ulaşması gerekir (ASTM 1929). Pentan herkesçe de çok iyi bilinen doğal gazlardan olan Metan ve Etan’ı da içeren Kimyasal Grubuna (Alkaliler) girmektedir. Bu gruba ayrıca Propan (LPG) ve Bütan gazları da girmektedir ki; bunları mutfaklarımızda, evlerimizi ısıtmada ve taşıtlarımızda kullanırız.

Diğer alkali gazlarda (Örneğin Metan) olduğu gibi, Pentan da doğan prosesler neticesi sürekli olarak ortaya çıkmaktadır ki; bunlara hayvanların sindirim sistemlerini ve mikroorganizmalar tarafından bitki örtüsünün anaerobik ayrışımını örnek verebiliriz. Atmosfere verilir verilmez, bu gazlar çok hızlı bir şekilde bozulurlar.

Atmosfere karışan pentan hızlı bir şekilde CO2 ve H2O’ya ayrışmaktadır. Bu şekilde atmosfere katılan CO2 miktarı, EPS levhaların sağladığı ısı yalıtımı sonucu daha az yakıt tüketimi ile bir haftadan daha kısa bir sürede dengelenmekte, bundan sonraki süre, sera etkisinin azaltmasına katkı sağlamaktadır.

Bir hidrokarbon (HC) olan Pentan, troposfer tabakasında çok düşük rakımlarda bozunurken, Ozon tabakasına zarar vermez ve iklim delikliklerinde etkin değildir. XPS’in üretiminde kullanılan CFC ler ve türevleri (HCFC’ler) Ozon tabakasına kadar ulaşabilmekte ve bu tabakada hepimizin bildiği hasarlara neden olmaktadır. Ayrıca iklim delikliklerine de sebep olduğundan Avrupa Birliği ülkelerinde kullanımı yasaklanmıştır. Bu malzemelerin ayrıca uçucu organik bileşikler sorunu da vardır. Pentanın çevreye etkisi sadece insan kaynaklı uçucu organik bileşiklere katkısıdır. Bu katkı da çok düşük düzeydedir. EPS kullanımının, insan kaynaklı Uçucu Organik Bileşikler (VOC’s) üzerindeki katkısı sadece %0.2’dir. Bütün bunların yanında EPS endüstrisi, VOC emisyonunun azaltıcı çalışmalarını da yoğun bir şekilde sürdürmektedir. EPS’ nin üretiminde kullanılan pentandan çok daha fazlası, evsel atıkların ayrışmasından ortaya çıkan metan gazı olarak atmosfere verilmektedir.

Kanada’daki Victoria Üniversitesi’nden Profesör Hocking’in son zamanlarda yaptığı bir araştırmaya göre standart kağıt bardağın ayrışımından ortaya çıkan metan gazı, EPS’den bardak üretilmesi sonucu ortaya çıkan pentan gazından elli misli daha fazladır. EPS Yalıtım Levhası üretmek için kullanılan her 1 kg petrole karşılık, 150 kg petrolden fazlası, bu ürünün sağladığı ısı yalıtım sonucu daha az yakıt tüketilmesiyle tasarruf edilmektedir. EPS köpük ürünlerde çok az miktarda ‘Styrene’ bulunur. EPS köpük ürünler üzerinde yurtdışında yapılan araştırmalarda, bu ürünlerdeki Styrene’nin sağlığa zararlı olabileceğine dair bir bulguya rastlanmamıştır.

EPS, Ozon tabakasına zarar vermeyen, iklim delikliklerinde etkin olmayan, insanların sebep olduğu VOC emisyonuna çok az (%0,2) üretiminde yoğun enerji tüketmeyen ve sağladığı ekonomik ısı yalıtımı ile enerji kaynaklarının çok verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan çevre dostu bir üründür.

EPS’NİN EKONOMİK DEĞERİ

EPS ile XPS aynı hammaddeden üretilirler. Aynı hammadde ile daha pahalı ürün üretilmesinin sebebi, üretim teknolojisinin değişikliğidir. Üretim teknolojisi daha pahalı olan ve üretimi sırasında daha yoğun enerji tüketen ürünün maliyetinin yüksek olması normaldir. Ülkemizdeki duruma benzer olarak, Avrupa’daki ürünlerde de EPS, aynı ısıl performans için daha ekonomik seçenektir. Diğer yandan duvar yalıtımlarında 16-20 kg/m yoğunluklardaki EPS levhalar ile gerekli ısıl performans sağlanır. Bu uygulamalarda daha yüksek yoğunlukların kullanılması zorlanmış bir kaynak israfıdır.

 

 

 

 

 

Kaynak; PÜD Polisten Üreticileri Derneği

Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret186763
Saat
Takvim
Kuşkonmaz,Kuş Kovucu

Kuşkonmaz,kuş konmaz,Kuş kovucu ,kuş kovar, Güvercin kovar diken

 

Mantolama Markaları